Modern, Sağlam Mutfak Ve Banyo Dolaplarıı AlanyaMutfak Dekorasyonu Hakkında

Bayanlar evde oldukları sürece zamanının çoğunu geçirdikleri, kendi el becerilerini gösterdikleri ve onlar için en önemli mekânları mutfaklardır. Banyo ile beraber en fazla dekorasyon aksesuarı bu mekânlar için bulabileceğiniz gibi çeşidin fazla olması dekorasyon sanatını daha da kolaylaştırmaktadır. Mutfak mobilyaları , mutfak köşe takımları denildiğinde akla ilk gelen ürün dolaplardır. İçi ferah, bol çekmeceli, raflı, kendinden kilitli, özel gözlü, ankastre ve daha nicesini sayabileceğimiz özellikleri barındıran dolaplar günümüz dekorasyonunda sade ve alışık olmaktan çıkarak dekorasyonu tamamlayıcı rollerdedir.

Seçimlerde fonksiyonelliğin yanı sıra dekoratif görünüm ve şıklığında arandığı mutfak dolaplarında artık desen modası başlamıştır. Mutfağınızın rengine, duvar kâğıdına hatta dikkat çekmek istenilen aksesuar rengine kadar her desen ve renk de dolap bulabilirsiniz.

Ahşap mutfak dolapları , İşçilik ücretlerinin yüksek olması nedeniyle genelde klasik mutfaklar tarafından tercih edilen bu modellerle talep giderek düştüğü için yeni teknoloji, renk ve desenler kullanılmamaktadır.

Laminant mutfak dolapları: Yapılış malzemesi nedeniyle uzun ömürlü, ısıya ve güneş ışınlarına dayanıklı olması sebebiyle en çok tercih edilen çeşitlerdendir. Fiyatları ahşap modellerden daha düşük ve daha fazla renk seçeneğine sahiptirler.

Hazır mutfak dolapları: Daha önceden belirlenmiş ölçülerde belirlenip çeşitli sayılarda üretim yapılan dolaplardır. Her ev boyutuna göre üretilmesine rağmen üzerinde çok fazla değişiklik yapmak mümkün değildir. Genelde dekoratörlerden alınan geri bildirimler dikkate alınarak yapılmasından dolayı göze daha dekoratif gelebilir.

Nasıl Seçilmeli

  • Mutfağınızın ebatlarına göre değil dolabın ekleneceği duvar büyüklüğü ve genişliğine göre dolap seçimi yapmanız gerekli
  • Küçük boyutlardaki mutfak için mutfak dolabının gereğinden fazla raflı olması dekorasyonda rahatsız edici olabilir.
  • Dolap seçimi yapılırken üzerindeki desenlerin geneli ve rengi bütün olarak değerlendirilmeli mutfaktaki aksesuarların bu dolaba göre seçileceği unutulmamalıdır.
  • Kapalı tonlarda rengi bulunan bir mutfağa çok açık tonlarda dolap koyulması tercih edilmemeli, mümkün olduğunda tamamlayıcı renkler seçilmeli.
  • Mutfak da bulunan cam, balkon v.b alanların kullanımına engel oluşturmamalı.
  • Dolapla bir bütün halinde kullanılacak olan ocak, tezgâh v.b yerleri iyi ayarlanmalı.
  • Uzmanlara göre dolabınızı bir katalog'dan seçmek yerine bu konuda uzman biriyle mutfağınıza göre dolap yapımında anlaşmak tercih edilmelidir. Beğendiğiniz bir tasarım var ise bu tasarımı yine uzman yardımı ile mutfağınıza adapte edebilirsiniz.