9 trend zemin kaplama – 2021

2021 Yılının 9 Trend Zeminleri

Ev sahipleri yeni zevkler aradıkça, teknoloji tadilat projeleri için daha geniş bir döşeme tasarımına olanak tanıdıkça, döşeme trendleri yıllar içinde değişmektedir.

Orta kahverengi tonlar, ev sahipleriyle doğru notu vurdu. Abanoz ağacından dalgaların karaya attığı oduna kadar değişen döşeme kaplamaları çok popüler hale geldi. Kazanılan ve devam edebilecek bir başka eğilim, mineral çizgiler ve düğümler gibi döşeme kusurlarının estetiğin bir parçası olarak işlev görmesine ve daha doğal bir his yaratmasına izin vermektir. Sahte zemin kaplamaları için de büyük bir yıldı. Ahşaba benzeyen fayanslar özellikle trend halindeydi. 2021 yeni ve heyecan verici trendleri beraberinde getirecek.

1. Füme Ahşap Zemin

Hemen hemen tüm ahşap döşeme türleri, istenen son bitişi sağlamak için bir tür lekelemeden geçer. Füme ahşap döşeme, herhangi bir lekelenmeye gerek kalmadan zengin rengini ve dokusunu alır.

Bunun yerine, odun dumanlama adı verilen bir işlemden geçirilir. Bu, ahşabın havadaki amonyağın daha sonra serbest bırakıldığı bir odaya yerleştirilmesini içerir. Odun, amonyak ile reaksiyona girer ve bir renk değişikliğine uğrar. Tepki her zaman tam olarak aynı değişikliklere neden olmaz.

Elde edilen nihai patina, ahşabın türü, dış ortam ve odadaki atmosfer gibi bir dizi faktöre bağlıdır. Bu nedenle, iki benzer ağaç parçası arasında bile, ortaya çıkan tonlar değişebilir. Bununla birlikte, genellikle dumanlama ahşaba zengin koyu tonlar verir ve ahşabın doğal dokusunu güçlendirir.

Son görünüm, lekeli ahşap zeminle elde ettiğinizden çok daha çekici ve lüks. Füme ahşabı doğrudan üzerine sıvı amonyak uygulanmış ahşapla karıştırmayın. Sıvı amonyağın doğrudan ahşabın üzerinde kullanılması, elyafa zarar verme riski taşır ve yapısını zayıflatabilir. Beklentileri ve güvenlik endişelerini yönetmek için – isli ahşap döşeme kullanmayı planlıyorsanız bolca araştırma yapın.

2. Ağartılmış Ahşap

Çoğu ahşap zeminin parlak kahverengi lekelerini herkes sevmez. Bazıları için, ağartılmış bir zeminin daha yumuşak beyaz badanalı görünümü zevklerinden daha fazladır. Bu tür döşeme, ağartma olarak da adlandırılan bir ağartma işleminden geçmiş ahşaptan oluşur. Bu, “renkten” kurtulmak için ahşabın yüzeyine kimyasal bir solüsyon uygulanmasını içerir.

Renk derken ahşabı yapay boyayı veya lekeyi kaplamayı kastediyoruz. Ağartma, ahşaba küllü beyaz badanalı bir görünüm verir ve doğal ahşap damarı hala alttan açıkça görülebilir. Böylece doğal ahşabın çekiciliğini ve güzelliğini kaybetmezsiniz, sadece başka bir tarzda paketlenir. Önceki proje resimlerimizle dolu olan ev tadilat fikirleri sayfamıza bir göz atın.

Bir yenileme planlıyorsanız, yüklenicinize sizin için hangi seçeneğin daha iyi olduğunu sorduğunuzdan emin olun; Mevcut ahşap döşemenizi ağartmak veya hazır beyazlatılmış döşeme ile değiştirmek. Mevcut ahşap döşemenize ağartılmış görünümü vermeye çalışmak genellikle pahalı ve sıkıcı bir iştir. 2021 ağartılmış ve beyazlatılmış trend, özellikle popüler deniz kenarı inzivaları ve kır / çiftlik evi tarzı evler olacak. Bu eğilimin nefes kesici olduğu için tüm ev tarzlarını aşacağını beklememize rağmen.

3. Yıpranmış Ahşap Görünümlü Fayans

Çoğu ahşap zeminin parlak kahverengi lekelerini herkes sevmez. Bazıları için, Sıkıntılı zemin stili bir süredir ortalıkta dolaşıyor ama son zamanlarda daha da popüler hale geldi. Önümüzdeki yıl, daha fazla ev sahibinin döşemelerinde bu lüks yaşlı görünümü tercih ettiğini görmeyi umuyoruz.

Yıpranmış döşeme, biraz aşınmış bir görünüm veren yapay yaşlanma ve şekillendirme işlemlerine tabi tutulur. Güzel bir rustik görünümün arzu edildiği alanlar için en iyi sonucu verir. Yıpranmış ahşap döşeme hazırlanırken, istenen “sıkıntı” derecesine ve tarzına bağlı olarak çeşitli önlemler alınır. Her bir ahşap kalasın kenarları elle kazınmış, tarihi ahşabı taklit etmek için girdap ve çentik işaretleri eklenmiş ve tahtalar parlaklığı gidermek ve onlara yumuşak, aşınmış bir doku vermek için fırçalanmaktadır.

Ahşap döşeme sizin için uygun değilse, giderek daha popüler hale gelen yıpranmış beton döşemeyi de tercih edebilirsiniz. 2021’de, ev sahipleri geleneksel ahşap döşemeye alternatifler ararken, sıkıntılı beton zemin stili daha fazla ilgi görecek. Eskimiş ahşapta olduğu gibi, yıpranmış beton, son derece cilalı görünümü en aza indirmek ve gelişmiş bir yıpranmış patina üretmek için yapay işlemlerden geçer. Yıpranmış beton döşeme çoğu dekor türüne entegre edilebilir, ancak en iyi endüstriyel ve çağdaş ev tarzlarında çalışır.

4. Güzel Desenlerle Döşenen Ahşap Zemin

Hepimiz, bir zemine yerleştirilmiş yan yana temel ahşap parçaların formatına çok aşinayız – genellikle onları dekoratif kullanımlardan ziyade pratik kullanımlara yönlendiren bir açıklama. Ancak, evinizdeki alanlardan birine benzersiz bir dokunuş katmayı düşünüyorsanız, artık desenli ahşap düzenleri şık döşeme seçenekleri listenize geri ekleyebilirsiniz.

2021 beraberinde yeni bir görünüm getiriyor. Özellikle, ev sahiplerinin mutfaklarında, banyolarında ve daha fazlasında Chevron veya Balıksırtı desen tasarımlarında bir artış görüyoruz. Desenli zeminler resmi olarak burada ve kaçırmamalısınız.

Bu eğlenceli ve benzersiz deseni seçebilecekken neden zemin düzeninizi herkesle aynı görünecek şekilde tasarlayasınız? Chevron ve Balıksırtı zemin desenleri, mutfağınıza veya yemek salonunuza bir vurgu katmanın harika bir yoludur. Onlar da banyolara harika bir ektir! Henüz yapmadıysanız, bunları 2021’de ev tadilatlarını bu yıl kesin bir trend olarak görmeyi bekleyin!

5. Nostaljik Siyah & Beyaz

Vintage her zaman nostaljiyle ilgili olmuştur ve geçmiş on yılların sıcaklığını ve anılarını geri getirmiştir. 2021’de siyah beyaz karolar güçlü bir geri dönüş yapıyor.

Tarihi evleri süsleyen aynı eski siyah beyaz çiniler değil. Bunun yerine cesur, grafik ve daha lüks. Giderek daha fazla ev sahibi, vintage döşeme stiline benzersiz bir dokunuş istiyor. Bu, daha cesur grafik desenlerine sahip daha küçük karolar içerir. Bu, mükemmel görünüm ve his için nostaljiyi çağdaşla mükemmel bir şekilde harmanlıyor.

6. Geri Dönüştürülmüş Çok Tonlu Ahşap Fayans

7. Grafik Şekilli Döşemeler

Altıgen fayanslar, özellikle mutfaktaki backsplash’lar veya banyodaki vurgu parçaları için kullanıldığında bir süredir gündemdeydi. Şimdi, oturma odası, yemek salonu ve mutfak alanında, özellikle büyük boyutlarda altıgen şeklindeki karoların yanı sıra diğer çeşitli şekilleri görmeyi bekleyin. Bu desenler her odada güzel efektler yaratır!

Damlama desenleri de giderek daha yaygın hale geliyor ve 2021 boyunca popülaritesi artmaya devam edecek. Bunlar, sonunda birbirine karışan çeşitli farklı dokular, boyutlar ve döşeme renkleri sergileyebilir.

9. Doğal Renkler

Her şeyi temeline döndürmek ve onu doğal ve basit tutmak, önümüzdeki on yılın temel bir yönü olacak. Sürdürülebilirliğe ve dış mekanı iç mekanlara dahil etmenin yollarına artan odaklanma ile doğal renklerin trendi bir süre daha kalacaktır. Doğal ahşabın sadeliği ve rahatlığı, çoğu insanın aradığı rahatlatıcı lüksü yaratacaktır.